World Cup Women 2015 dag 3
World Cup Women 2015 spelschema
Fredag 9 oktober
14:00 Rekord Irkutsk - IFK Nässjö 9-0
15:30 Wiipurin Sudet - Sandvikens AIK 0-2
17:00 Härnösands AIK - Västerås SK 0-8
18:30 Söråkers IF - Hammarby IF 5-3
20:00 AIK - Rekord Irkutsk 2-4
21:30 IFK Nässjö - Härnösands AIK 7-0
23:00 Hammarby IF - Wiipurin Sudet 1-3
Lördag 10 oktober
00:30 Kareby IS - Söråkers IF 8-0
08:00 Rekord Irkutsk - Härnösands AIK 12-1
09:30 AIK - Västerås SK 7-0
11:00 Söråkers IF - Wiipurin Sudet 1-3
12:30 Kareby IS - Sandvikens AIK 1-1 (SAIK vinner på straffar)
14:00 IFK Nässjö - AIK 0-6
15:30 Västerås SK - Rekord Irkutsk 2-7
17:00 Sandvikens AIK - Hammarby IF 5-0
18:30 Wiipurin Sudet - Kareby IS 0-8
20:00 Härnösands AIK - AIK 0-4
21:30 Västerås SK - IFK Nässjö 1-3
23:00 Sandvikens AIK - Söråkers IF 5-3
Söndag 11 oktober
00:30 Hammarby IF - Kareby IS 0-4
08:00 Rekord Irkutsk - Kareby
09:30 Sandvikens AIK - AIK
11:00 5:an grupp A - 5:an grupp B
12:30 4:an grupp A - 4:an grupp B
14:00 3:an grupp A - 3:an grupp B
15:30 Förlorare match 21 - Förlorare match 22
17:00 Vinnare match 21 Vinnare match 22
Dag 2 finns här
Nästa match
Hammarby IF - Kareby IS
Så Bajendamerna spelar också mitt i natten
Var positiv -må bra
Hammarby
1. Maria Thoren mv
2. Sofie Nyblad
4. Maija Virkki
6. Johanna Haräng
8. Emelie Timan
10. Malin Carlsson
11. Ingrid Bjonge
14. Michelle Karlström Carlanius
15. Lisa Svanholm
16. Karolina Kitti
18. Hanna Hansson
20. Sofie Zackrisson
22. Tintin Vahlin
95. Olivia Dahlsten
Kareby
2. Sabina Unger
5. Malou Braf
6. Sofia Andreasson
7. Ellen Bettinger
8. Linnea Gunnarsson
11. Sara Bergvall
12. Rut-Lina Berner
13. Johanna Gustavsson
18. Charlotte Selbekk
20. Ida Friman
21. Stina Ysing
22. Emma Kronberg
02:27 Emma Kronberg, Kareby
0-1
05:52 Emma Kronberg, Kareby
0-2
Halvtid: 0-2
37:13 Malou Braf, Kareby
0-3
Det är inte Bajens natt i natt
Var positiv -må bra
47:50 Ida Friman, Kareby
0-4
56:02 Emelie Timan, Hammarby utvisad 6 min
Hammarby - Kareby 0-4
Förstår ingenting. I Semin skulle 1 i grupp A möta 2 i grupp B och tvärtom. Plötsligt står det gruppettorna mot varandra och grupptvåorna mot varandra
Om man går efter FIB:s officiella hemsida så är nästa match Rekord Irkutsk - Kareby, men efter mina funderingar ska det vara Rekord Irkutsk - AIK
#14 De har räknat fel i tabellerna se http://www.worldbandy.com/wcw/news.asp?newsid=862&t=TABELLPROBLEM-P%C5-HEMSIDAN
Rekord Irkutsk - Kareby
17 min 0-1 Emma Kronberg, Kareby
21 min 0-2 Sophia Adolfsson, Kareby
23 min 0-3 Charlotte Selbekk, Kareby
Halvtid: 0-3
33 min 1-3 Tatiana Gurinchik, Rekord Irkutsk
51 min 2-3 Tatiana Gurinchik, Rekord Irkutsk
Slut
Rekord Irkutsk - Kareby 2-3
Kareby till final
Nästa match
Sandviken - AIK
Sandviken
3 Linnea Bergkvist
4 Michelle Löfblad
5 Sofia Rådman
6 Sara Nygårds
7 Malin Andersson
8 Camilla Andersson
9 Evelina Johansson
11 Elin Sundell
12 Emma Ahlander
13 Lina Forsberg
19 Jennifer Andersson
20 Hanne Gezelius
21 Pernilla Elardt
30 Emelie Larsson målvakt
33 Alina Zinkevitch
90 Elin Öqvist
AIK
3 Sara Adolfsson
6 Lovisa Elovsson
7 Agnes Ortman
9 Matilda Johansson
10 Anna Widing
11 Julia Eriksson
13 Ebba Wengström
14 Christine Nyström
15 Matilda Björk Öhman
18 Anna Fosselius
21 Hanna Brusberg
24 Mikaela Hasselgren
83 Linda Odén
90 Linnéa Larsson
94 Matilda Svenler
Heja AIK 😃
5 min 0-1 Matilda Svenler, AIK
16 min 0-2 Sara Adolfsson, AIK
19 min 0-3 Linnéa Larsson, AIK
23 min 0-4 Hanna Brusberg, AIK
Halvtid: 0-4
32 min 1-4 Emma Ahlander, Sandviken
40 min 1-5 Matilda Svenler, AIK
50 min 1-6 Mikaela Hasselgren, AIK
53 min 2-6 Evelina Johansson, Sandviken
Nästa match placeringsmatch
Hammarby - Härnösand
Hammarby
1. Maria Thoren målvakt
2. Sofie Nyblad
4. Maija Virkki
6. Johanna Haräng
8. Emelie Timan
10. Malin Carlsson
11. Ingrid Bjonge
14. Michelle Karlström Carlanius
15. Lisa Svanholm
16. Karolina Kitti
18. Hanna Hansson
20. Sofie Zackrisson
22. Tintin Vahlin
95. Olivia Dahlsten
Härnösand
2. Tove Möller
3. Moa Norrgrann
4. Moa Nyberg
5. Caroline Zachrisson
6. Sofia Sörlin
7. Marie Emmesjö
8. Amilia Zackrisson
10. Hanna Eriksson
11. Josefine Nordin
13. Lisa Liljeström
15. Lina Modig
17. Rebecka Peterson
19. Johanna Näsman
20. Tora Uebel
41. Minna Norrgrann
6 min 0-1 Moa Norrgrann, Härnösand
8 min 0-2 Lina Modig, Härnösand på straff
Halvtid: 0-2
31 min 1-2 Johanna Haräng, Hammarby
50 min 2-2 Ingrid Bjonge, Hammarby
51 min 3-2 Ingrid Bjonge, Hammarby
Slut
Hammarby - Härnösand 3-2
Nästa match placeringsmatch
Söråkers IF - Västerås SK
Söråker
1. Nathalie Öhman
2. Amanda Aldengård
3. Emilia Aldengård
4. Emma Karlsson
6. Hanna Hörnberg
7. Lisa Krohn
8. Malin Persson
9. Erica Persson
10. Sandra Timan
11. Wilma Uhlin
13. Tuvali Andersson
14. Vilma Josefsson
15. Hanna Palm
17. Anna Hedin
18. Sofie Nordström
Västerås
1. Isabell Larsson
3. Sara Sundman
4. Virva Rylander
6. Lene Aamodt
7. Malin Hedfors
8. Maja Odén
9. Lovisa Odén
10. Elina Jaakkola
11. Johanna Olsson
12. Ellinor Danielsson
13. Ulrika Fröberg
14. Malin Kuul
16. Rebecka Rosland
17. Matilda Eklund
88. Matilda Plan
Matchen börjar
Kom igen nu grönvitt.
Än så länge har det varit mest Söråker
14 min Erica Persson, Söråker ut 6 min
19 min 0-1 Matilda Plan, Västerås
21 min 0-2 Matilda Plan, Västerås
25 min 1-2 Malin Persson, Söråker
Titta, ett mål där av VSK 🙂
27 min Matilda Plan, Västerås ut 6 min
31 min Missad straff av Emma Karlsson, Söråker
Halvtid: 1-2
Halvlek 2 startar
33 min 1-3 Matilda Plan, Västerås
35 min 1-4 Ulrika Fröberg, Västerås
🙂
37 min Timeout Söråker
39 min 2-4 Sandra Timan, Söråker
45 min Straff för Söråker
😮
45 min 3-4 Erica Persson, Söråker på straff
😭
51 min 3-5 Ulrika Fröberg, Västerås
Pheeeeeeeeeeeeeew 🤦♂️
55 min Malin Persson, Söråker ut 6 min
Slut
Söråker - Västerås 3-5
Nästa match placeringsmatch
Wiipurin Sudet - IFK Nässjö
Wiipurin Sudet
1. Tytti Segerman målvakt
4. Petra Verhelä
5. Riina Ellonen
7. Ida Buure
8. Emma Malinen
9. Noora Ellonen
10. Joanna Nykänen
11. Elisa Nylund
12. Tiia Lehtinen
13. Susanna Simola
16. Sara Oravuo
18. Sofia Segerman
24. Josefiina Voutilainen målvakt
28. Anna Tiippana
61. Emilia Hannikainen
71. Mirva Ellonen
IFK Nässjö
5. Anna-Maja Blom
6. Wihlma Lindholm
10. Victoria Bergström
11. Sanna Gustafsson
12. Lina Wetter
14. Elin Hallén
15. Ida Zetterström
18. Lisa Enström
19. Sara Leven
24. Emma Lindberg- Nilsson
27. Maria Sundberg
32. Ebba Fridlund
86. Gabriella Aronsson
89. Emelie Åkerlund
20 min 0-1 Sanna Gustafsson, Nässjö efter hörna
22:29 Joanna Nykänen, Wiipurin Sudet ut 6 min
24 min 0-2 Victoria Bergström, Nässjö
Halvtid 0-2
37 min Ida Zetterström, Nässjö ut 6 min
40 min 1-2 Mirva Ellonen, Wiipurin Sudet
44 min 2-2 Sara Oravuo, Wiipurin Sudet
51 min 2-3 Gabriella Aronsson, Nässjö
61 min Emma Malinen, Wiipurin Sudet ut 6 min
Slut
Wiipurin Sudet - IFK Nässjö 2-3
Nästa finalen
Kareby - AIK
Kareby
1. Sara Carlström målvakt
2. Sabina Unger
5. Malou Braf
5. Ronja Sandros
6. Sofia Andreasson
7. Ellen Bettinger
8. Linnea Gunnarsson
10. Sophia Adolfsson
11. Sara Bergvall
12. Rut-Lina Berner
13. Johanna Gustavsson
15. Hanna Dahlström
16. Camilla Johansson
18. Charlotte Selbekk
20. Ida Friman
21. Stina Ysing
22. Emma Kronberg
25. Ellen Ahrnberg målvakt
87. Lovisa Brantsing
AIK
3. Sara Adolfsson
5. Elin Öhgren
6. Lovisa Elovsson
7. Agnes Ortman
9. Matilda Johansson
10. Anna Widing
11. Julia Eriksson
13. Ebba Wengström
14. Christine Nyström
15. Matilda Björk Öhman
16. Frida Erlandsson
18. Anna Fosselius
21. Hanna Brusberg
24. Mikaela Hasselgren
83. Linda Odén
90. Linnéa Larsson
94. Matilda Svenler
3 min 1-0 Charlotte Selbekk, Kareby
9 min Hanna Dahlström, Kareby ut 6 min
13 min Sophia Adolfsson, Kareby ut 6 min
14 min 1-1 Mikaela Hasselgren, AIK
21 min 2-1 Charlotte Selbekk, Kareby
23 min 3-1 Ida Friman, Kareby
24 min 3-2 Matilda Svenler, AIK
Halvtid 3-2
40 min 4-2 Charlotte Selbekk, Kareby
51 min Julia Eriksson, AIK ut 6 min
52:24 Timeout AIK
Slut
Kareby - AIK 4-2