Bandy iFokus

Bandy

Etikett: elitserien
Läst 228 ggr
[VSK]
0

Nyckelspelare i VSK missar sista omgången

Pekka Rintala skadade axeln mot Vetlanda och missar matchen mot Kungälv i kväll. Men han hoppas kunna spela mer den här säsongen. – Jag är optimistisk, säger han.

bandy. Efter en dryg timmes spel krockade VSK-forwarden med Vetlandamålvakten Jonas Persson. Rintala tvingades bryta matchen och han hade ont efteråt när han lämnade ABB Arena med armen i en mitella.

I går röntgades axeln och det konstaterades att det inte var någon fraktur på nyckelbenet. Däremot har AC-leden, som sitter mellan nyckelbenet och skuldran, tänjts ut.– Tur i o turen. Det var ändå ett bra besked, säger han.Smärtan finns kvar men den var mycket lindrigare i går jämfört med på kvällen efter matchen.– Då kunde jag inte lyfta armen men nu kan jag göra det så det har blivit framsteg. Rintala har haft oflyt med skador på slutet. Han missade VM i Vänersborg (för Finland) på grund av en inflammation i knät. Han tror inte på spel när slutspelet drar igång till helgen.– Nja. Det är lite tidigt. Jag börjar köra rehab onsdag-torsdag men jag är optimistisk. Det har blivit mycket bättre bara på det här dygnet. Förutom Rintala vilar Jonas Nilsson mot Kungälv. Nilsson missade ett par matcher tidigare i vintras på grund av en knäskada och i söndags fick han en smäll på menisken. Enligt tränaren Stefan ”Lillis” Jonsson kan Nilsson dock spela till helgen.Som om det inte vore nog missar både Patrik Sjöström och Jens Blixt matchen på grund av febersjukdom.– Det är en fantastisk känsla efter Vetlandamatchen samtidigt som det är tungt med alla skador och sjukdomar, vi är ju inte så många, säger Jonsson.Han tar med junioren Björn Hellblom, som får chansen för första gången i anfallet.Lillis ser fram mot slutspelsvalet, som genomförs efter matchen. Ett rykte han hörde under gårdagen var att Hammarby kanske väljer Broberg istället för VSK, som många tror.– Jag vill inte spekulera. Hur som helst ska det bli väldigt spännande.