# IFK Kungälv Silly Season 2016
Author: [Borttaget]

Huvudtränare Ari Holopainen väljer att lämna IFK.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Sergei "Sigge" In-Fa-Lin ryktas ta över efter Ari Holopainen.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Robin Olsson ryktas dra sig till Gripen eller Sirius.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Axel Ekholm ryktas lämna klubben.

## Comment 4
Author: Gittan

Fredrik Johansson lämnar för spel i sin gamla klubb Frillesås.

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Ännu ett tungt slag för västkustbandyn: IFK Kungälv verkar mista elitlicensen och åker i så fall ur elitserien. 😕

 http://www.expressen.se/gt/sport/nekas-elitlicens--kastas-ut-ur-elitserien/

## Comment 6
Author: [Borttaget]

😕

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tränaren Anders Liw stannar i klubben iaf minst ett år till.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Axel Ekholm lämnar klubben.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Hampus Kärnman förlänger med ett år.

## Comment 10
Author: Ghosthunter

Ja, det är inte lätt med bandy i Göteborgsområdet. Värst var det med Gais som tvingades lägga av. Nu får Kungälv kliva ned och tidigare har det ju varit Ale/Surte. Hoppas Mölndal kan kämpa sig upp!!

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 För Mölndal är nog Kungälvs degradering på ett sätt något av en lättnad. Man lever ju ständigt med vetskapen av att vara en plantskola för lag från högre divisioner. Självklart är det så det skall vara och inget som upphör med det här, men det vore trevligt om Mölndal även för regionens bästa fick chansen att behålla sina talanger tillsammans någon extra säsong och bygga upp ett utvecklingsbart lag.  

Det är ju så att lag i närheten har störst chans att talangscouta och punktmarkera unga talanger till dess det är dags att plocka över dem, och en plats i allsvenskan är förstås ett bra lockbete.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Här pratas det en del om just Kungälv.

http://www.bandypuls.se/bandy/elitserien/bandykollens-silly-season-vart-han-an-hamnar-sa-kommer-han-gora-stor-skillnad

## Comment 13
Author: Ghosthunter

Ja, så är det. Sen finns ju SK Höjden i Göteborg också, som spelar i div 1🙂

## Comment 14
Author: [Borttaget]

🙂
