Rött eller svart
Efter alla dessa helger vet jag inte om det är en röd eller svart dag, men det jag vet är att det är den 4 januari och när det gäller bandyn idag så är det en kritvit dag på papperet.
Och det är nästan lika kritvitt ute. Fast bara nästan.
Även om det inte är några matcher och även om det är vitt ute så är det grönvitt på fjärde plats i tabellen och det lovar gott
Var positiv -må bra
#2
Nu har katten druckit för starkt på Mallis..
VSK ligger etta och inte fyra ☝️
Men du ser ju allt i kritvitt
Var positiv -må bra
#4
Det beror mest på att snön yr när VSK trampar på 🙂
Jag ser det gröna i det vita på plats fyra i tabellen
Var positiv -må bra
Ja och det luktar guld
Var positiv -må bra
Tror faktiskt Villa tar guldet i år. Känns lite som det är deras tur nu. Mer slagstarkt lag än så här har de nog aldrig haft. Men det beror på om psyket pallar eller inte.
Känner mig rätt säker att nåt av lagen Villa, VSK, SAIK eller Hammarby tar guldet i år. Beror står del på lottningen inför slutspelet. Bollnäs är en stark kandidat. Varningsflagg på Bollnäs alltså.
Rätt spännande då alla nämnda lag har möjlighet att vinns SM-guld om allt stämmer. Räcker ju med några skador/sjukdomar så…..
Av någon konstigt anledning så har jag Bollnäs som mitt tredje lag. Tycker de kämpar på så bra. Jag rangordnar mina favoritlag så här
- Hammarby
- Tellus
- Bollnäs
Var positiv -må bra
Bollnäs är bra. Skrev om det på försäsongen att jag trodde de hade nåt på G.
Bollnäs har jag haft som andralag i många herrans år. Nu vet jag inte vilka jag ska hålla på mellan Bollnäs och Tillberga som andralag. Jag brukar väl aldrig hejja på Tillberga så där men hoppas alltid de ska få till det taktikmässigt förstås.
Min rangordning är följande:
1. Västerås SK
2. Västerås SK
3. Västerås SK
🙂
Du har problem med stammning va
Var positiv -må bra
Nä
Nä
Nä
Men du ser bara vit snö
Var positiv -må bra
Finns det nå värre än gul snö 😮
😃
VSK herr elit
VSK dam elit
VSK P20
Är de lag jag håller på.
Håll för ena örat åtminstone så att inte snön fyller på från båda håll!!
Anna-Karin
”Klok blir man av erfarenheter – erfarenheter får man av dumheter”
AK, ingen fara. Snön far rakt igenom bara 😃
- Broberg
- Selånger
- Bollnäs