Bandy iFokus

Bandy

Etikett: cuper
Läst 699 ggr
[VSK]
0

Västerås SK första lag till semifinal

"Västerås vann fullt välförtjänt den första kvartsfinalen mot ryska Dynamo Moskva med 4-2 efter 2-2 i paus där tre av de fyra Västeråsmålen kom på fasta situationer.

Västerås fick den perfekta drömstarten med turneringens snabbaste mål. Klockan hade bara tickat 16 (!) sekunder när Ted Bergström gav VSK ledningen med ett inspel från kanten som studsade in till 1-0. Ledningen ökades på till 2-0 i mitten av den första halvleken på ett frislag av Patrik Sjöström som får ses som en tavla av Dynamomålvakten.

VSK såg ut att ha full koll på tillställnigen men på knappa minuten kom först en reducering och sen en kvittering och inför den andra halvleken var det en helt öppen drabbing.

Båda lagen skapade chanser till ett ledningsmål innan det blev hörnor som kom att bli avgörande. Patrik Sjöström prickade in 3-2 på hörna och minuterna senare fastställde Simon Jansson slutresultatet 4-2 då han slog in en målvaktsretur efter ännu en hörna".

http://www.worldbandy.com/wc/news.asp?newsid=861&t=V%E4ster%E5s-f%F6rsta-lag-till-semifinal