# Utvisningar
Author: Lilllufsen

I hockey har man 2 min utvisning eller 5 om spelarn skadas. Det kan åså bli för hela matchen. I fotboll får man två vaningar och då blir man utvisad hela matchen. På bandy ha man nåt mittimellan. utvisning 10 min.Ja vet inge annat. Men varför just 10 min

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Spelar man bandy i 90 minuter så är det 5 eller 10 minuter på botbänken. Får man mer än två utvisningar i samma match så får man gå och snöra av skridskorna och ta en dusch.

Gissar på att två minuter inte är nån skillnad alls, därav 5 eller 10 minuter på botbänken.

Det är ju meningen att en utvisning skall ge nackdel, men i bandy/fotboll där man normalt sett har 10 utespelare så är det egentligen ingen större skillnad om en man sitter av sitt straff på botbänken.

Men, det har ju lite å göra med matchens karaktär samt motståndare om en utvisning kan bli avgörande eller inte.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Spelar man bandy i 60 minuter (2x30) så är det bara 6 minuters utvisning om jag minns rätt. Är osäker..

Får man rött kort så är det bye bye, oavsett om man spelar 60 eller 90 min.
