# Inför Svenska Cupen Hammarby
Author: [Borttaget]

"Nu i helgen, 26-28 september, spelas vad som får betraktas som den näst mest prestigefulla försäsongsturneringen i bandy, Svenska Cupen – den med högst status är nog World Cup, som avgörs om två veckor i Sandviken.

Svenska Cupen spelades första gången år 2005. Årets cup är alltså den tionde i ordningen. Formerna har varierat. De första åren spelades cupen i den då enda existerande inomhusarenan i Edsbyn, därefter i ABB Arena i Västerås.   
  

Med början 2011 har cupen (slut)spelats i Sparbanken Lidköping Arena. Årets turnering är alltså den fjärde i Villas hemmahall. Under de två första åren föregicks slutspelet i Lidköping av en kvalificeringsomgång mellan lag från de båda högsta serierna i slutet av augusti i några andra inomhushallar ute i landet.  
  

 Förra året togs dock kvalificeringsomgången bort och Svenska Cupen förvandlades till en turnering mellan de åtta slutspelslagen från föregående säsong. Samma upplägg gäller alltså i år. Den enda ändringen av betydelse i årets cup är att en bronsmatch har tillkommit – en ganska onödig ändring, tycker många."  
  

Läs mer [här](http://www.hammarbybandy.se/infor-svenska-cupen-2/).
