Vilket herrlag vinner SM-Guld del två ?
Den 19:e December så hade vi en omröstning om vilket lag ni trodde skulle vinna SM-Guld.
Av de lag som nu är kvar och börjar spela semi idag fick följande antal röster.
Hammarby 1
Villa 2
Västerås 5
Sållar vi bort alla andra röster så ser det ut så här avrundat.
Hammarby 8%
Sandviken 38%
Villa 16%
Västerås 38%
Just exakt nu så vet vi mera om lagen än vid den första undersökningen. Jag personligen tycker att den första undersökningen speglar vad vi hoppades på då, och den här vad vi tror på. (ja vi hoppas ju ändå, men ni vet vad jag menar).
Tittar man på semifinalslagen på pappret kontra landslagsspelare så ligger Västerås i botten, men alla vet att landslaget endast har plats för 25 man innan gallringen, och att mången mer än 25 man håller landslagsklass.
Så därför så känns det inte lika aktuellt längre med att jämföra spelare på "pappret". Nu är det ju faktiskt klubblag det gäller och hur väl inoljade är de tillsammans?
Att Västerås varit enormt drabbade av skador nästan hela grundserien vet vi, och vi vet nu varför oxå: isen. Sen ett par veckor sen tillbaka enligt info så håller isen bra kvalitet nu, men det känns lite sent för att börja spela ihop ett lag och spelidé först nu.
Så därför så menar jag på att i Västerås fall så krävs det nåt nästan omänskligt agerande av tränarna Lillis och Westman i Västerås.
En liten tjusning med slutspel är ju hur favoritlaget/en försöker omvända favoritskapet. Alla vet ju om detta och synar detta ganska så enkelt, men visst tusan är det lite underhållning ändå 😃
En liten titt på vädret avslöjar skitväder i Stockholm ikväll med regn, vilket gör att jag tror det kommer bli lite taktikändring nu ikväll för de båda grönvita lagen. -vem drar det längsta strå´t?
Tittar man på pappret (igen) så borde Hammarby vinna ganska så enkelt. Varför då undrar säkert nån och det stavas helt enkelt att de varit ganska skadefria hela säsongen och fått spela ihop laget, samt att de är utomhusplanen Zinken som är deras hemmaborg.
En för mig tagen siffra är 75-25 i Hammarbys favör, men jag är rätt så säker på att Stefan "Lillis" Johnsson och Andreas Westman, tränarna i Västerås tycker, tror och hoppas på annat.
Nu om något så är det viktigt att de har vässat pennorna och skrivit en grym masterplan.
Om ca en timme så ringer väldigt många spelares väckarklockor. Då är det 100% fokus som gäller.
Nu äntligen. Vilket lag tror du vinner SM?