Säker seger för Jenisej
"Jenisej tog en enkel seger mot Villa med klara 5-1 och marscherar på mot kvartsfinal. Som så många gånger förr var det firma Sergel Lomanov och Artem Bondarenko som låg bakom segern med två resp. ett mål.
Villa började piggt och skapade en del vassa chanser i början och det var också Villa som tog ledningen genom David Karlsson som slet sig loss och ur liten vinkel tråcklade in 1-0 hårt trängd av Jenisejförsvarare.
Jenisej svarade dock ganska snabbt Lomanov gled elegant igenom och rakade in kvitteringen. Strax därpå gav radarkompisen Bondarenko sitt Jenisej ledningen med 2-1 efter att ha blivit helt frispelad. Halvleken avslutades med att Lomanov gjorde sitt andra mål i matchen fram till 3-1.
Den andra halvleken blev ganska avslagen, Jenisej spelade mest av matchen och styrde undan Villa som inte lyckades komma till specielltmånga farliga chanser. Den definitiva punkteringen kom genom 4-1 på hörna i halvlekens mitt följt av en elegant soloåkning av Anton Nagulyak fram till 5-1".